RADIO

KIAK

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Jeleśnia

Trzy dekady w służbie Kościoła. Jubileuszowa Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę

Akcja Katolicka logo

Więź z tradycją, wdzięczność za trzy dekady działalności oraz głęboka refleksja nad rolą świeckich to główne motywy przewodnie Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej do Częstochowy. Tegoroczne spotkanie miało wyjątkowo podniosły charakter, ponieważ zostało połączone z obchodami 30-lecia reaktywacji stowarzyszenia w Polsce. Wydarzenie zgromadziło nie tylko licznych wiernych z całego kraju, ale także zagranicznych delegatów.

Jubileuszowe uroczystości zainaugurował dzień pełen merytorycznych dyskusji oraz wspólnotowej modlitwy. Ważnym punktem programu była uroczysta sesja, podczas której prelekcję wygłosił prof. Jan Żaryn. Znany historyk podjął kluczowy temat roli laikatu, czyli osób świeckich, w historii i współczesności Kościoła polskiego. Centralnym elementem modlitewnym pierwszego dnia była Msza Święta, której przewodniczył Biskup Świdnickiego Marek Mendyk, pełniący funkcję Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej. Zwieńczeniem wieczoru stał się tradycyjny Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Podczas tego modlitewnego czuwania prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Andrzej Kamiński dokonał uroczystego aktu zawierzenia całej organizacji w Polsce opiece Matki Najświętszej.

Pierwszy dzień pielgrzymki stał się także przestrzenią budowania relacji międzynarodowych. Na zaproszenie polskich władz stowarzyszenia na uroczystości przybyły wyjątkowe delegacje reprezentujące Światowe Forum Akcji Katolickiej, w tym prezes Akcji Katolickiej w Rumunii Codruta Fernea oraz prezes Akcji Katolickiej Malty Marija Cachia. Wydarzenie zaszczyciły swoją obecnością również byli prezesi Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej poprzednich kadencji, Halina Szydełko oraz Urszula Furtak. Oficjalne gratulacje z okazji pięknego jubileuszu 30-lecia na ręce organizatorów złożyli ponadto przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Stowarzyszenia Katolickiego Civitas Christiana.

Drugi dzień obchodów przeniósł punkt ciężkości do Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny, skąd po uroczystościach inauguracyjnych wyruszył tradycyjny, barwny przemarsz pielgrzymów w kierunku jasnogórskiego szczytu. Zgromadzonych na początku tej drogi witali metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo, biskup Marek Mendyk oraz prezes Andrzej Kamiński. Głównym punktem kulminacyjnym całego jubileuszu była uroczysta Msza Święta na Jasnej Górze pod przewodnictwem biskupa Piotra Jareckiego, pierwszego Krajowego Asystenta Akcji Katolickiej i współzałożyciela odrodzonych struktur. Wygłoszona przez niego homilia mocno rezonowała z wyzwaniami, przed jakimi stają dziś wierni. Hierarcha precyzyjnie wskazał trzy filary, na których stowarzyszenie musi budować swoją przyszłość, wymieniając misyjność oznaczającą odważne i aktywne niesienie Ewangelii, świeckość jako rzeczywiste i odpowiedzialne zaangażowanie wiernych w codzienne życie parafii oraz otwartość na młodych poprzez budowanie trwałych relacji z nowym pokoleniem.

Jubileusz stał się także doskonałym momentem na złożenie oficjalnych podziękowań osobom, które od lat 90. XX wieku pisały historię odrodzonej organizacji. Za wieloletnie zaangażowanie i bezinteresowny trud na rzecz Kościoła, szczególnym wyróżnieniem z okazji jubileuszu uhonorowani zostali Halina Szydełko będąca pierwszą i wieloletnią Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej oraz ksiądz profesor Tadeusz Borutka, Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej, który od samych początków reaktywacji zaangażował się w duchowy i strukturalny rozwój stowarzyszenia. Księdzu asystentowi kwiaty i podziękowania w imieniu wszystkich członków Akcji Katolickiej wręczyli Pan Prezes Andrzej Kamiński z małżonką oraz Pan Poseł Stanisław Szwed.

Dwa dni jubileuszowego spotkania upłynęły w atmosferze głębokiego wyciszenia, modlitwy, ale też radosnej integracji. Organizatorzy skierowali gorące podziękowania do wszystkich obecnych za ich świadectwo wiary i budowanie wspólnoty. Słowa pamięci przesłano także do tych członków, którzy nie mogli fizycznie dotrzeć do Częstochowy, łącząc się z nimi duchowo. Trzy dekady działalności to setki zrealizowanych inicjatyw, stała troska o Ojczyznę oraz kształtowanie życia społecznego w oparciu o chrześcijański system wartości. Świętowana rocznica nie jest jednak wyłącznie podsumowaniem przeszłości, to przede wszystkim mocny impuls i zachęta do dalszego, dynamicznego działania w strukturach Kościoła w Polsce.

Dziękujemy za fotografię uczestniczącym w tym podniosłym wydarzeniu członkom Rady DIAK Panu delegatowi Krzysztofowi Luberowi, Pani Bożenie Tobiasz i Pani Sabinie Kościelak

GALERIA ZDJĘĆ

Copyright © 2025 Akcja Katolicka Diecezji Bielsko-Żywieckiej